Alternator LR 1100-501
Manufacturer
More
OE Number LR 1100-501 ROTOVIS Automotive Electrics
Article №: 9090017
Alternator ROTOVIS Automotive Electrics LR 1100-5019090017 14V, 100A, B+ M8, L / W, incl. vacuum pump, Ø 67 mm
Details
  • Alternator Charging Current [A]: 100
  • Voltage [V]: 14
  • Belt Pulley Ø [mm]: 67
  • Pulleys: for v-belt pulley
  • Number of ribs: 1
  • Plug Type ID: L / W
  • Vehicle Main Current: for vehicles with 12V main current
  • Alternator Type: incl. vacuum pump
  • Clamp: B+ M8
  • Condition: Remanufactured
More
incl. 20% VAT, excl. delivery costs
items available: 2
Details
LR1100501 OE STARDAX Alternator STX101475
OE Number LR 1100-501 STARDAX
Article №: STX101475
Alternator STARDAX LR 1100-501STX101475 12V, 100A, Ø 80,5 mm
  • Voltage [V]: 12
  • Belt Pulley Ø [mm]: 80,5
  • Pulleys: with belt pulley
  • Number of ribs: 1
  • Number of grooves: 1
  • Exchange Part
  • Connector/Clamp: with connection for speed sensor
  • Condition: New
incl. 20% VAT, free delivery
Free delivery
items available: 1
OE Number LR 1100-501 AS-PL
Article №: A2016
Alternator AS-PL LR 1100-501A2016 12V, 100A
  • Voltage [V]: 12
  • Pulleys: with belt pulley
  • Diameter: 80,50
  • Quality: STANDARD LINE
  • for OE number: LR1100501
  • New part without deposit
  • Condition: New
incl. 20% VAT, free delivery